Revizyon Rinoplasti Nedir?

Literatürde rinoplasti yapılan her 10 hastadan 1'inde revizyon cerrahisi gerektiren çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Sorunun geçmediğini düşünen veya rinoplastiye rağmen sorunun devam ettiğini düşünen hastalarda yeniden düzeltme amacıyla düzeltici rinoplasti yapılabilir. Hastalar yeni oluşan burun şekli veya solunum sıkıntısı yaşayabilirler. Bazı hastalar yeni bir burun şekli gördüklerinde bazı değişiklikler yapmak isteyebilirler. Çünkü burun estetiği kişiye özel bir kozmetik işlemdir. Ameliyatın başarısı hasta memnuniyetine bağlıdır.

Revizyon burun estetiği ne zaman yapılmalıdır?

Burun estetiği olan hastalar yeni oluşan burun şeklini hemen göremezler. İlk başta burun ve yüzdeki ödem ve morluk bunun olmasını engelleyebilir. Bu etkilerin geçmesi için hastaların bir süre beklemesi gerekir. Yeni burun şeklinin olumsuz etkilerine hemen karar vermemelidir.

Yeni burun şeklinde ödem kaynaklı bir memnuniyetsizlik varsa minimum 6 ay veya 1 yıl beklenmelidir.

Bu nedenle revizyon ameliyatı için tam iyileşme beklenmeli ve buna göre burun şekli değerlendirilmelidir. Bundan önce yapılan ikinci bir operasyon daha düşük bir başarı oranına sahip olacaktır. Burun yerine oturduktan sonra revizyon ameliyatına karar verme zamanı gelmelidir. Revizyon süreci hasta ile yakın diyalog sürdürülerek yönetilmelidir. Ancak yeni burunda eğrilik ve sarkıklık gibi şekil bozuklukları ortaya çıkarsa bu durumu ortadan kaldırmak için 3 ay sonra revizyon rinoplasti yapılabilir.

Revizyon burun estetiği hangi doktor tarafından yapılmalıdır?

Revizyon gerektiğinde bu işlem en iyi burun estetiği yapan bir doktor tarafından yapılır. Doku ilk seferde sorunsuz iyileştiyse, ameliyatı ilk ameliyat doktorunuzun yapması en iyisidir. Çünkü doktorunuz ilk ameliyatta burun içi ve dışı ne yaptığını biliyor. Bu nedenle revizyon ameliyatı sırasında yapılan değişiklikler daha başarılı olacaktır. Ancak hasta ile doktor arasında güven kaybı veya iletişim ve empati eksikliği varsa hasta daha yetkin başka bir doktora yönelebilir. Yeni doktorların tam prosedürü ve önlemleri bilmesi, burnun önceki resimlerini gözden geçirmesi, kusurlu alanları belirlemesi ve hastayla bunları nasıl yeniden oluşturup düzelteceğini ayrıntılı olarak tartışması gerekir.

Revizyon burun estetiği ameliyatında doku ihtiyacı nasıl karşılanır?

Revizyon Burun Estetiği, daha önce yapılan rinoplastide modifikasyonlara izin verir. Yani burnun şekli yeniden düzeltilerek yeniden oluşturulacaktır. Bu nedenle birçok hasta ameliyat sırasında yapılan işlemlere bağlı olarak kıkırdak ihtiyacı duyabilir. İlk ameliyatta burundan alınan kıkırdak dokusu kullanıldığı için vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak doku alınması gerekebilir. Bu durumda kulak kepçesi veya kostal kıkırdakta problem vardır. Kıkırdağın kulaktan alınması herhangi bir soruna yol açmaz. Kıkırdak dokusu çıkarıldıktan sonra kulağın sadece bir gün bandajlanması yeterlidir. Kulaktan yeteri kadar kıkırdak alınamıyorsa kaburga kıkırdağından karşılanması gerekir. Hasta vücudundan kıkırdak doku alınmasını istemezse kadavradan veya bazı sentetik ürünlerden kıkırdak alınabilir. Ancak bu tercih enfeksiyon, vücudun dokuyu reddetmesi, hacim kaybı gibi sorunlara yol açabilir.

x
Anladım